Hale Yiğit'in Kars Sergisi Mitanniart'ta

Başkadır Kars’ta soğuk.  Hava donar; geriye kalır ağır bir sis.

-30… 
Uçsuz bir beyazlık, sonsuz bir sessizlik…. 
Uyuşmuş parmaklar… Derin bir nefes almaksa mümkün değil. 
O soğuk zamansızlıkta, donmuş havanın içinde öylece asılı kalanlar…
Donan havayla tarihe sıkışanlar…
Kıvrılan, daralan, dağları aşan, karla kapanan yollar… 
Sonra bir anda … 
Ve her yer kar…

Kars’a yaptığım yolculuk sırasında içimden geçenler. 
Bu düşüncelerle uçaktan, otobüsten, yürürken çektiğim Kars manzaraları. İlk kez paylaşıyor olmanın sonsuz heyecanı. İyi seyirler dilerim.

www.facebook.com/pg/mitanniart


Hale Yiğit Kimdir?

1982’ de Kozan’ da doğdum. Ortaokul yıllarında başlayan fotoğraf merakım, 2006 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’ nü bitirince mesleğe dönüştü. Bitirme tezi olarak da Bilge Karasu’nun ‘Avından El Alan’ adlı kitabını fotoromana dönüştürdüm. 

2009 yılında Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi Belgesel Fotoğraf bölümünü kazandım. Hollandalı fotoğrafçı Arjen Zwart’ ın ve Noor Photos fotoğrafçılarından Kadir Van Lohuizen’ in workshoplarına katıldım. Akademiden ’Haydarpaşa - Gebze Banliyö Tren Hattı’ isimli belgesel projemle mezun oldum. 

Çeşitli reklam fotoğrafçılarıyla ve ajanslarla, çeşitli projelerde fotoğraf asistanı ve Photoshop operatörü olarak çalıştım.

2010 yılında üç arkadaş St.Art Atölye’ yi kurduk. 

2011 yılında Tarık Zafer Tunaya’ da, deneysel karanlık oda çalışmalarımdan oluşan ’Nokta…’ isimi ilk kişisel sergimi açtım.

2013’ de Yeldeğirmeni’ nde ‘Karanlıkoda’ isimli kendi atölyemi kurdum. Hindistan, Nepal, Kathmandu ve Bhutan’ a yaptığım geziler sonunda ’Nepal & Hindistan’ isimli kişisel sergimi açtım. 

Tamer Temel, Serhan Erkol gibi sanatçıların albüm kapaklarında yer aldım. Halen fotoğraf çalışmalarıma ve sergi hazırlıklarıma Karanlıkoda’ da devam etmekteyim. 

E-mail: haleyigit@gmail.com / Web: haleyigit.blogspot.com / İnstagram: https://www.instagram.com/haloyi/ 

Yorumlar

Popüler Yayınlar